۲۷ ویژگی بسیار کاربردی آیفون

احتمالا گوشی آیفون‌تان را بارها بالا و پایین کرده‌اید. شاید از فوت و فن‌های آن سردرآورده باشید و حتی نیاز نداشته باشید که این ۲۷ نکته را بخوانید، نکاتی که خیلی از ما زمان استفاده از گوشی همراه فراموش می‌کنیم اما اگر آن‌ها را مرتب استفاده کنیم، مهارت کافی و سرعت و حضور ذهن هم پیدا می‌کنیم. در این مطلب می‌خواهیم شما را با ۲۷ فن و مهارتی که میان‌برهای خوبی در آیفون است آشنا کنیم. تنها نکته مهم موارد زیر این است که اغلب در “iOS 8” به بالا قابل استفاده هستند.

۱) به پیام‌ها بدون باز کردن قفل جواب دهید

حتما هر بار خواستید پیامی را جواب دهید، قفل گوشی را باز می‌کردید. خبر خوب این است که در سیستم‌ عامل‌های جدید آیفون نیازی به باز کردن قفل گوشی ندارید. همان‌طور که صفحه آیفون قفل است منوی بالای صفحه نمایش را پایین بیاورید. حالا دو گزینه می‌بینید. یکی “Today” است و دیگری “Notification”. حالا روی گزینه “Notification” بروید. در آن قسمت اگر روی هر پیامی به سمت چپ کلیک کنید گزینه “Reply” ظاهر می‌شود. با رفتن روی آن می‌توانید به پیام‌ها جواب دهید.

پاسخ به پیام بدون باز کردن قفل

۲) در حال کار با اپلیکیشن‌ها به پیام جواب دهید

حتی زمانی که در حال کار بر روی اپلیکیشنی هستید می‌توانید به پیام‌هایی که دریافت کرده‌اید پاسخ دهید. مثل مورد یک، منوی بالای صفحه نمایش را پایین بیاورید و روی قسمت نوتیفیکیشن بروید و با کلیک روی پیام و کشیدن آن به سمت چپ گزینه “Reply” را باز کنید و به پیام جواب دهید.

پاسخ به پیام هنگام کار با اپلیکیشن ها

۳) چرا باتری گوشی زودتر از آنچه که باید تمام می‌شود

می‌توانید علت آن را پیدا کنید. به قسمت تنظیمات “Settings” رفته و روی گزینه “General”، “Usage” و “Battery Usage” کلیک کنید. اینجا می‌توانید ببینید کدام اپلیکیشن باتری بیش‌تری مصرف می‌کند.

iphone-trick-battery-drain

۴) یک‌جا دیدن همه عکس‌ها و ویدیوها

راهی وجود دارد تا بتوانید همه عکس‌ها و ویدیوهایی را که از طرف یک نفر دریافت کرده‌اید ببینید. برای این کار در قسمت “Messages” روی اسم او بروید و در بخش “Details” کلیه ویدیوها و عکس‌هایی که برای شما فرستاده است را ببینید.

iphone-trick-photo-text-message

۵) تنظیم خودکار حذف پیام‌های صوتی و تصویری

برای این‌که پیام صوتی و تصویری که دریافت کرده‌اید به شکل خودکار پاک شود، می‌توانید به قسمت “Settings” بروید و روی گزینه “Messages” کلیک کنید. وقتی به قسمت انتهایی این منو می‌روید دو بخش صوتی و تصویری می‌بینید که می‌توانید تنظیم کنید که بعد از دو دقیقه ناپدید شود.

iphone-trick-audio-video-self-destruct

۶) موقعیت مکانی‌تان را به اشتراک بگذارید

در جایی هستید که نمی‌توانید آدرس دقیق آن را پیدا کنید. برای این‌که موقعیت‌ مکانی‌تان را با شخصی به اشتراک گذارید، می‌توانید نقشه را به او پیام کنید. برای این کار روی گزینه “Details” در بخش بالای نام دوست‌تان بروید و روی “Send My Location” کلیک کنید.

iphone-trick-share-current-location

۷) اجازه دسترسی به دوستان برای دنبال کردن مسیرتان

مثل گزینه بالا می‌توانید در همان بخش “Details” گزینه دوم در قسمت “Location” را انتخاب کنید و مسیر حرکتی‌تان را با دیگران به اشتراک بگذارید.

iphone-trick-friend-track

۸) نوتیفیکیشن پیام‌ها را خاموش کنید

در قسمت “Details” پیام‌ها باز هم گزینه جالبی وجود دارد که می‌توانید با کلیک روی آن از مزاحمت و سر و صدای پیام‌ها راحت شوید. در این منو می‌توانید گزینه “Do Not Disturb” را فعال کنید.

iphone-trick-mute-text

۹) یک پیام گروهی را ترک کنید

باز هم در قسمت “Details” هستیم. در اینجا گزینه‌ای وجود دارد که با کلیک روی آن می‌توانید یک پیام جمعی را ترک کنید. روی “Leave this Conversation” بروید.

iphone-trick-leave-group-conversation

۱۰) برای پیام جمعی نام‌گذاری کنید

می‌توانید یک پیام گروهی را به راحتی نام‌گذاری کنید. باز هم در منوی “Details” روی “Group Name” بروید و برای آن نامی را انتخاب کنید.

iphone-trick-name-group-conversation

۱۱) انجام همزمان چند کار در ایمیل

در میانه نوشتن ایمیلی هستید اما نیاز به ذخیره کردن یا حتی پاک کردن آن برای چک و جواب دادن به ایمیل‌های دیگر ندارید. در حالی که دارید جواب ایمیل را می‌نویسید به راحتی با پایین کشیدن متن ایمیلی که پیش رو دارید آن را در گوشه پایین صفحه نگه دارید. همان‌طور که در تصویر زیر می‌بینید ایمیلی که داشتید جواب می‌دادید دقیقا در پایین صفحه قرار دارد. می‌توانید به ایمیل‌های دیگر بروید و آن‌ها را چک کنید. برای بازگشت به ایمیل قبلی هم کافی است روی آن بروید و بعد از باز کردن، شروع به نوشتن کنید.

iphone-trick-email-multitasking

۱۲) اشتراک‌گذاری پیام‌ها با دیگران

شاید برخی از شما به بخش “More” در روی پیام، عکس یا متنی که دارید دقت نکرده باشید. در اینجا می‌توانید روی آن متن دو بار کلیک کنید و قسمت “More” را در کنار “Copy” ببینید. حالا متن، عکس یا تصویر به شکل یک پیام جدید ظاهر می‌شود. در قسمت “To” گیرنده‌های آن را مشخص کنید.

iphone-trick-forward-text

۱۳)فعال کردن Siri

برای استفاده از Siri لازم نیست همیشه به صفحه اول و اصلی بروید. اگر آیفون جدید یعنی ۶اس دارید فقط جمله “Hey Siri” را بگویید. آیفون‌هایی پایین‌تر از مدل ۶اس حتما باید به شارژ باشند تا بتوانند از این امکان استفاده کنند. برای فعال کردن آن در ۶اس به این مسیر بروید. اول Settings>General>Siri بروید و حالا گزینه “Enable HeySiri” را فعال کنید. در اینجا باید تنظیمات لازم را انجام دهید تا “Siri” صدای‌تان را تشخیص دهد.

iphone-trick-siri-hands-free

۱۴) Siri می‌‌تواند خبرها را برایتان بخواند

امکان بسیار جالبی که به “Siri” اضافه شده است، خواندن متن و خبرها است. اول باید این گزینه را فعال کنید. این مسیر را دنبال کنید: Settings>General بروید و بعد روی “Accessibility” یزنید و روی”Speech” بروید. حالا “Speak Screen” و بعد “Speak Selection” را فعال کنید. حالا وقتی با دو انگشت روی قسمت بالای صفحه‌ای که در آن خبر قرار دارد می‌زنید، ‌‌”Siri” متن مربوطه را دیکته می‌کند.

Have-Siri-Read-To-You-Step-6

۱۵) به “‌Siri” تلفظ اسامی را آموزش دهید

“Siri” در فهمیدن اسم‌ها مشکل دارد؟ اصلا نگران نباشید. می‌توانید به او نحوه خواندن اسم‌ها را آموزش دهید. برای این کار اول ‌”Siri” را باز کنید و از او نام شخص یا جایی را بپرسید. مثلا سوال کنید اسم من چیست؟ اگر تلفظی که پاسخ داد اشتباه بود. به او بگویید که آن را به درستی تلفظ نمی‌کند. حتما مطمئن شوید که از شیوه تلفظی خود ‌”Siri” استفاده کنید. پس از آن از شما سوال می‌کند که چطور باید چیزی را تلفظ کند. وقتی کلمه مورد نظر را ادا کردید ‌”Siri” سه ترجمه متفاوت از آن را ارائه می‌دهد. می‌توانید بهترین و دقیق‌ترین را از میان آن‌ها انتخاب کنید.

iphone-trick-siri-pronunciation

۱۶) آیفون‌تان را با یک تکان سر کنترل کنید

حالا می‌توانید با یک تکان سر آیفون‌تان را کنترل کنید. برای فعال کردن آن به ‌Settings> General< Accessibility بروید. حالا روی “Interaction” بروید و “Switch Control” را باز کنید. بعد “Switches” و پس از آن روی ‌”Add New Switch” بروید. در این قسمت روی “Camera” کلیک کنید و یکی از دو گزینه ‌”Left Head Movement” یا ‌”RIght Head Movement” را انتخاب کنید. در زیر قسمت ‌”System” یکی از مواردی که در نظر دارید را انتخاب کنید. مثلا می‌توانید “Siri” را بردارید. حالا هر گاه سرتان را به سمت چپ حرکت دهید، به شکل خودکار سیری فعال می‌شود. ۱۷) مکان‌هایی را که رفته‌اید یک‌جا ببینید شاید مطلع نباشید که آیفون هر جایی را که بوده‌اید ثبت کرده است. برای دیدن این گزینه به قسمت “Settings” بروید و “Privacy” را باز کنید. حالا “Location Services” و بعد “System Locations” را باز کنید. بعد از آن به قسمت پایین منو بروید و ‌”Frequent Locations” را انتخاب کنید و روی “History” بروید. می‌توانید لیست جاهایی را که بودید ببینید. ۱۸) با حالت “Grayscale” در مصرف باتری صرفه‌جویی کنید راهی جالب برای صرفه‌جویی در مصرف باتری وجود دارد. اگر باتری در حال تمام شدن است اما به همان مقدار کم هم نیاز دارید آن را روی حالت ‌”Grayscale” قرار دهید. برای فعال کردن آن از مسیر زیر بروید: Settings>General<Accessibility<Grayscale

iphone-trick-control-moving-head

۱۷) مکان‌هایی را که رفته‌اید یک‌جا ببینید

شاید مطلع نباشید که آیفون هر جایی را که بوده‌اید ثبت کرده است. برای دیدن این گزینه به قسمت “Settings” بروید و “Privacy” را باز کنید. حالا “Location Services” و بعد “System Locations” را باز کنید. بعد از آن به قسمت پایین منو بروید و ‌”Frequent Locations” را انتخاب کنید و روی “History” بروید. می‌توانید لیست جاهایی را که بودید ببینید.

iphone-trick-see-location-history

۱۸) با حالت “Grayscale” در مصرف باتری صرفه‌جویی کنید

راهی جالب برای صرفه‌جویی در مصرف باتری وجود دارد. اگر باتری در حال تمام شدن است اما به همان مقدار کم هم نیاز دارید آن را روی حالت ‌”Grayscale” قرار دهید. برای فعال کردن آن از مسیر زیر بروید: Settings>General>Accessibility>Grayscale

iphone-trick-save-battery-grayscale
۱۹) آیکون‌های صفحه اول را پایین بیاورید

در این امکان می‌توانید آیکون‌های صفحه اول را با دو بار کلیک کردن روی دکمه ‌”Home” پایین بیاورید. این گزینه برای مواقعی به کار می‌آید که از یک دست برای آیفون ۶ یا ۶پلاس استفاده می‌کنید. اپل این امکان را “Reachability Mode” نام‌گذاری کرده است. فقط باید حواس‌تان باشد که دکمه ‌”Home” را لمس کنید و آن را فشار ندهید.

iphone-trick-home-button-icons-down

۲۰) دسترسی به گزینه اضطراری پزشکی

اگر در اپلیکیشن “Health” شناسه پزشکی دارید، می‌توانید به اطلاعات پزشکی بدون باز کردن قفل گوشی دسترسی پیدا کنید. برای این کار زمانی که گوشی قفل است، روی “Emergency” کلیک کنید. در قسمت پایین سمت چپ دکمه “Medical ID” را می‌بینید.

iphone-trick-emergency-medical-info

۲۱) قدرت آنتن آیفون‌تان را بسنجید

ترفندی بسیار جالب و هوشمندانه برای دیدن قدرت آنتن آیفون وجود دارد. بیش‌تر کاربران برای دیدن آنتن گوشی به قسمت بالا و سمت چپ صفحه گوشی نگاه می‌کنند. اما در این روش جدید اول باید اپلیکیشن پنهانی که در آیفون‌تان وجود دارد فعال کنید. اسم این برنامه “Field Test Mode” است. برای فعال کردن آن روی برنامه تماس بروید و به آسانی کد *۳۰۰۱#۱۲۳۴۵#* را شماره‌گیری کنید.

iphone-trick-signal-strength

این امکان اپلیکیشن “Field Test Mode” را باز می‌کند. منویی برای شما باز می‌شود. شماره کوچکی که در بالای منو سمت چپ قرار دارد، اهمیت زیادی دارد. این شماره می‌تواند از -۴۰ تا -۱۳۰ باشد. اما همیشه منفی است. هر چقدر این شماره به صفر نزدیک‌تر باشد آنتن‌دهی گوشی‌تان بهتر است. بهترین آنتنی که می‌توانید داشته باشید -۴۰ و بدترین آن -۱۳۰ است.

۲۲) چه‌کسی با شما تماس می گیرد؟

در سیستم عامل ‌”iOS 9″ امکان جدیدی قرار داده شده است که اسم احتمالی کسی که با شما تماس می‌گیرد اما نام او را ذخیره نکرده‌اید نشان می‌دهد. مثلا اگر تماسی از شخصی دریافت کردید که به او ایمیل زده‌اید و آن فرد هم ایمیل و شماره موبایلش را با هم هماهنگ کرده است زمانی که به شما زنگ می‌زند نام او روی صفحه گوشی ظاهر می‌شود.

iphone-trick-unknown-contact-name

۲۳) با “Siri” عکس‌هایتان را فیلتر کنید

حالا می‌توانید با کمک “Siri” عکس‌ها را براساس زمان و مکان فیلتر کنید. مثلا اگر بخواهید عکس‌هایی که دو سال پیش در مکانی مشخص را ببینید باید به سیری بگویید: «عکس‌هایی از سال ۲۰۱۳ در جامائیکا را نشانم بده». این کار زمان زیادی از شما ذخیره می‌کند. این گزینه تنها برای کسانی که “iOS 9” را نصب کرده‌اند فعال شده است.

iphone-trick-filter-photo

۲۴) به “Siri” بگویید پیام یا ایمیل را به خاطرتان بیاورد

می‌توانید از امکان ‌”Siri”در گوشی بخواهید تا پیام یا ایمیلی که بدون پاسخ گذاشته‌اید را بعدا به یادتان آورد. برای این کار وقتی نوتیفیکیشن ایمیل و پیام را دریافت کردید به “Siri” بگویید که بعدا آن را می‌خوانید. این امکان در پیام‌ها، ایمیل‌ها، یادداشت‌ها و سافاری کار می‌کند. برای استفاده از آن حتما باید “iOS 9” را نصب کرده باشید.

iphone-trick-siri-reminder-read-email-text

۲۵) اپلیکیشن موسیقی را با وصل کردن هدفون فعال کنید

اگر در زمانی مشخص به موسیقی گوش می‌دهید آیفون شما هوشمندانه تشخیص خواهد داد که با وصل کردن هدفون به گوشی باید اپلیکیشن موسیقی را راه‌اندازی کند. باز هم این گزینه تنها در “iOS 9” فعال است.

images (1)

۲۶) عمر گوشی را ارتقا دهید

حالت پایین “Low Mode” که در “iOS 9” اضافه شده است، به گوشی می‌گوید استفاده از مجموعه‌ای از ویژگی‌های فانتزی را متوقف کند تا عمر باتری افزایش یابد. در واقع از این امکان از چندین گزینه مثل رفرش کردن اپلیکیشن‌ها در صفحه اول یا نوتیفیکشن ایمیل‌ها جلوگیری می‌کند تا عمر باتری ارتقا یابد.

images (2)

۲۷) در منوی تنظیمات جستجو کنید

در نوار ابزار تنظیمات می‌توانید به جستجوی آنچه می‌خواهید بپردازید. دیگر لازم نیست کل صفحه را پایین بیاورید تا آنچه می‌خواهید را پیدا کنید.

iphone-trick-settings-menu-search

کیس صنعتی استوک

شما احتمالا این مطالب را نیز دوست دارید...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *